Výprava do Brna: vězení, zvířata a adrenalin

Autor 29 září, 2011

V pátek 23.září jsme vyrazili s naší partou na třídenní výpravu do Brna. Bylo nás dohromady šestnáct. Jako první jsme v sobotu navštívili hrad Špilberk a kasematy.

Hrad Špilberk byl podle všeho založen kolem poloviny 13.století na nevysokém skalnatém vrchu českým králemPřemyslem Otakarem II. V kasematech bylo k vidění vězení, mučírna, chodby upravené během II.světové války Němci,vodní kanály a komůrky pro dozorce. Největší vězeňská místnost pojala až 33 vězňů, nejmenší  pak byly dřevěné kobky pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince, vše bez oken a přístupu světla. Předposlední kobka byla otevřenáa mohli jsme se v ní uzavřít a představit si, jak se v ní takový vězeň musel cítit. Za sebe říkám, že hrozně!

Teplá jídla se vězňům se vařila jen 3 dny v týdnu, v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu. Vařili jí méně nebezpeční zločinci a byla to např. čočka, uzené a kaše. V ostatní dny dostávali jen chléb a vodu. Uprostřed jedné chodby byly vystavěny čtyři pece a v nich se dal napéct chleba až pro pět tisíc vězňů. V kuchyni, kde se vařila čočka, vznikla po střelbě Napoleona a jeho vojáků díra ve zdi a z tohoto otvoru udělali okno. V mučírně byla spousta mučících nástrojů, např. železná panna, skřipec, mučící maska na obličej a mučidla na nohy. Také se vyslýchaní věšeli za ruce ke stropu. Němci pak v době války upravili chodby tak, že sloužily jako zákopy pro vojáky.

K vodnímu kanálu se váže místní pověst, že vzpurné vězně přikovali ke zdi a nechali je ožírat krysami, ale prý to pravda není. Komůrky pro dozorce byly pro dva a ti pak dohlíželi na chování vězňů. Na nádvoří hradu pak byla zvonkohra, která hraje každou hodinu.

Odpoledne jsme navštívili brněnskou ZOO. Byla tam různá zvířata, nejvíce nás zaujali vlk arktický a liška polární. ZOO je poměrně rozlehlá a jsou zde k vidění i piraně, želvy, krokodýli a hadi. Cestou po ZOO jsme vyplňovali pracovní list o zvířatech. Rosomák a rys se nám ale neukázali, asi spali nebo odpočívali. Byl tam také zuřící sob, který na nás vyplazoval jazyk a hýkal, divoká prasata, která měla dvě mláďata, roztomilí lachtani a také toulavé kotě a volně se procházející  pávi.

V neděli jsme náš výlet zakončili návštěvou lanového centra, kde jsme se dosytnosti vydováděli. Nejvíce nás zaujal most Indiana Jonese, také skok a horolezecká stěna. Sám jsem se nejdříve bál, protože jsem ještě v takové výšce nebyl, ale potom už to šlo. Zdolal jsem jak most Indiana Jonese, tak skok a horolezeckou stěnu. Jen při skoku jsem se neudržel bílého balonu.

Výlet se všem líbil a rádi si ho zase zopakujeme.

Napsal: Petr Ivanov

Tento článek byl publikován v Čtvrtek, 29 září, 2011 v 14:51 a byl zařazen do složky Akce. Můžete sledovat odpovědi na tento příspěvek pomocí RSS 2.0 čtečky. Both comments and pings are currently closed.

Komentáře nejsou povoleny.